Aktuality

Aktuality

Restart Filharmonie Hradec Králové ke 43. sezóně 2020/2021

Restart Filharmonie Hradec Králové ke 43. sezóně 2020/2021

24.6.2020 |  

Uplynulé týdny a měsíce byly kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru dobou nejistoty také pro orchestry. Na pozadí těchto událostí ale ve Filharmonii Hradec Králové probíhala intenzivní příprava následující sezóny. Nové koncertní křídlo Petrof, monumentální oratorium Svatá Ludmila, premiéra kantáty Záhořovo lože, jsou některé z momentů příští 43. sezóny.

 

„Doba koronavirových omezení byla pro nás zvláštní. Vyzkoušeli jsme si mimo jiné natáčení koncertů a jejich vysílání přes různé video-kanály, ale samozřejmě se nesmírně těšíme, až budeme moci opět hrát pro naše posluchače naživo. Ten zážitek je nenahraditelný.“ popisuje nedávné zkušenosti a výhledy Václav Derner, ředitel královéhradecké Filharmonie. A co tedy mají ve Filharmonii pro své posluchače připraveno? Počet abonentních řad a jejich žánrové zaměření zůstávají tak, jak se osvědčily v uplynulé sezóně, tedy velký a malý symfonický cyklus, hudba na pomezí žánrů, nedělní varhanní koncerty, divadelní představení, a oblíbené sobotní koncerty pro rodiny s dětmi.

Švýcarský šéfdirigent Kaspar Zehnder, který se po dobu opatření nemohl řízení orchestru osobně účastnit, se v nové sezóně chystá pod svou taktovkou uvést takové skladatele, jako Dvořáka, Gershwina, Suka, Fibicha, Rachmaninova, Ravela, de Fallu a další. Jako sólisty pozve na pódium žádané české umělce, mimo jiné Ivana Ženatého, Jiřího Vodičku, Olgu Šroubkovou, Karla Košárka – i vynikající zahraniční interprety: Kolju Lessinga nebo Judith Jáuregui. Dále v nadcházející sezóně zazní mimo jiné Čajkovského Patetická symfonie nebo hudba z filmové série Harry Potter. Ze setkávání filharmoniků s moderní populární hudbou jmenujme například kapelu Sto zvířat, polskou kapelu Raz Dwa Trzy, Petra Bendeho s písněmi Petra Nováka a také některé koncerty přesunuté ze 42. sezóny. Přehled koncertů a abonentních řad je k nalezení na stránkách Filharmonie Hradec Králové: www.fhk.cz.

 

Nové koncertní křídlo Petrof

Není to tak dávno, kdy se v sále FHK rozezněly mistrovské varhany a v příští sezóně se chystá další, podobná událost. Nové koncertní křídlo Antonín Petrof je dalším nástrojem, který obohatí zvuk orchestru a rozvine jeho výrazové možnosti. O jeho pořízení se společně zasloužili zřizovatelé FHK, Královéhradecký kraj a Statutární město Hradec Králové. Z pohledu Filharmonie vysvětluje význam Václav Derner: „Vše musí jít ruku v ruce. Naším posláním je provozovat hudbu na nejvyšší možné interpretační úrovni, a to si žádá odpovídající nástroj. Naše křídlo, které zde bylo používáno mnoho let, už delší dobu současným požadavkům neodpovídá, a tak jsme byli odkázáni na půjčování nástroje. Jeho pořízení je ovšem z dlouhodobého hlediska prozíravější. Je to pro nás slavnostní a radostná událost, a navíc jsme hrdí, že jsme si mohli podat ruku právě se společností Petrof, která, stejně jako my, patří neodmyslitelně k Hradci Králové“.

 

Hudební fórum Hradec Králové 2020

Festival soudobé světové hudby Hudební fórum Hradec Králové je událostí každé sezóny. Letos se koná v první polovině října a ve svém šestnáctém ročníku nabídne publiku tři koncerty, přičemž dvě z uváděných skladeb získaly mezinárodní ocenění, konkrétně cenu Grammy a Pulitzerovou cenu, většina skladeb zazní v české premiéře. Pozvání k vystoupení přijal Colin Currie, celebrita mezi světovými hráči na bicí nástroje. „Velice nás těší trvalý zájem ze strany Českého rozhlasu Vltava, který bude koncerty živě přenášet.“ říká ředitel FHK Václav Derner. Návštěvníci koncertů v sále FHK budou do hudebního dění vtaženi opět také světelným a výtvarným designem, videoprojekcemi a nonverbálními scénickými prvky.

 

Jubilea

Příští sezóna nabídne příležitost k pozastavení a připomínce různých jubileí a výročí. Začátkem listopadu to bude koncert k sedmdesátinám hudebního skladatele, klavíristy a producenta Zdenka Merty. Přibližně o měsíc později potom společným koncertem s orchestrem FHK oslaví své šedesátiny houslový virtuóz a znalec Jaroslav Svěcený. K desátému výročí úmrtí arcibiskupa Karla Otčenáška zazní koncem dubna Dvořákovo monumentální oratorium Svatá Ludmila. Dirigent Leoš Svárovský se ohlédne za jubileem K. J. Erbena premiérou kantáty Záhořovo lože skladatele Juraje Filase.

 

Abonmá a vstupné do Filharmonie

Své koncerty a představení nabízí Filharmonie Hradec Králové více způsoby. Základní formou je předplatné žánrově odlišených (barevně označených) abonentních řad, které přináší výrazně příznivější cenu a jistotu stálého místa v hledišti. Dosud bylo možné zakoupit abonmá pouze na pokladně FHK, letošní novinkou je elektronický prodej předplatného přes portál www.hkpoint.cz. Na stejném portálu budou moci návštěvníci zakoupit také elektronické vstupenky (eVstupenky) na jednotlivé koncerty ať už v rámci abonentních řad, nebo stojící mimo řady (tj. mimořádné koncerty). Zvláštní formou je kupónové předplatné, kdy jsou kupóny směnitelné za vstupenky na jakýkoliv vybraný koncert napříč abonentními řadami a mimořádnými koncerty.

Prodej předplatného již probíhá. Na pokladně FHK potrvá do 9. července, zakoupení předplatného elektronicky z pohodlí domova je potom možné až do 30. července. Vstupenky na jednotlivé koncerty z abonentních řad budou uvolněny do prodeje 1. srpna. Vstupenky na mimořádné koncerty je možné zakoupit průběžně, jak jsou do předprodeje zařazeny. „Ve 43. koncertní sezóně se na vás těší vaše Filharmonie Hradec Králové“, zve Václav Derner.

 

43. koncertní sezóna Filharmonie Hradec Králové

 

Zehnder odpočítává restart filharmoniků

Šéfdirigent Kaspar Zehnder vystoupí během jediného večera na hudební Empire State Building i Eiffelovku: bude řídit Dvořákovu symfonii Z Nového světa i Gershwinova Američana v Paříži. Rozezpívá Sukovo Jaro spolu s velkou milostnou písní (Symfonií č. 3) nejčistšího romantika Fibicha a stane se zasvěceným vypravěčem nesmrtelných příběhů Radúze a Mahuleny i Peera Gynta a Solvejgy. S melodiemi Rachmaninova přepraví posluchače zádumčivým ruským přívozem mezi životem a smrtí, písničkou a pohádkou, tragédií a vzkříšením. Se Španělem de Fallou vzdá hold francouzské hudbě, s Ravelem Hispánii a s oběma pak umu mistrů klavírníků firmy Petrof, kteří vyrobili pro sál Filharmonie nový koncertní klavír. Houslové belcanto Paganiniho zvolí za předehru Fantastické symfonie Berlioze, lehce hororové proměny ideálů v iluze a snů v noční můry. Hindemithovu symfonii inspirovanou obrazy malíře Matthiase Grünewalda doplní komentáři J. S. Bacha: kantátami, ze kterých čerpal víru v době pandemie a odloučení od svého orchestru. Představí oceňované skladatele dneška: Rakušana Larchera, Švýcara Ammanna a Němce Widmanna. Jako sólisty pozve na pódium žádané české umělce – Ženatého, Vodičku, Šroubkovou, Košárka – i vynikající zahraniční interprety: Lessinga nebo Jáuregui. Z členů orchestru vyzdvihne sólotympanistu Rudolfa Kuchárika.

 

Vize hudby roku 2118

Hostující dirigenti Ch.-M. Müller a Weiser rozezní symfonie malé i královské, varhanní i přírodní (Gounoda, Guilmanta, Debussyho), židovské ohlasy v hudbě východoevropských skladatelů Prokofjeva a Weinberga i nejupřímnější dílo Čajkovského – Patetickou symfonii. Beethoven, který daroval hudbě schopnost filozofovat, připraví cestu Zarathustrovi Richarda Strausse, slovu jednotlivce proti vládnoucímu systému. Svárovský se ohlédne za jubileem Erbena: spíše než balady však oslaví pohádky a legendy se šťastným koncem – mimo jiné premiérou kantáty Záhořovo lože s chytlavými melodiemi Juraje Filase. Zatímco Reich vzdá žhavou orchestrální novinkou poctu Bachovi, Norman ve své vizi symfonické hudby roku 2118 oceněné cenou Grammy obejme naši planetu se starostí, že neděláme dost proto, abychom ji udrželi modrou a zelenou i pro budoucí generace. Pulitzerovou cenou vyznamenané Pašije děvčátka se sirkami od D. Langa budou v provedení Martinů Voices vyprávět o cestě dlouhou nocí do dne, z temnot ke hvězdám. Mezi skvělými jmény sólistů (viz Černocha, Fukačovou, Kahánka nebo Jamníka) září Colin Currie, celebrita mezi světovými bicisty.

 

Hudba, která baví…

Ze setkávání filharmoniků s moderní populární hudbou vznikla Modrá abonentní řada. Ta přinese Tance století – vyzvání k tangu, blues, take five, waltzu a boogie-woogie – od světově nejhranějšího českého autora pop-music a jubilanta Zdenka Merty. Mezi gratulanty nebude chybět Zora Jandová. Jímavý mix bel canta a gospelu, světových trvalek a českých textů multižánrového vokálního kvarteta Bohemia Voice vystřídá večírek, který žádný symfonický orchestr ještě nezažil: ochutnávka stylu ska, jamajského hudebního Kapitána Morgana. Rtuťovitý amalgám afrokubánských a neworleanských vlivů zahraje kapela Sto zvířat – ráno želva, odpoledne tygřice a večer had pokušení. Petr Bende a FHK se pak stanou oddanými a pokornými průvodci dalších generací světem legendárních písní Petra Nováka.

 

…i na divadle

Divadlo F. X. Šaldy Liberec ukáže v operetě operet od krále valčíků (Netopýrovi J. Strausse ml.), jak se z amanta stát manželem dobrovolně odcházejícím za mříže. Jihočeské divadlo bude vařit podle Nedbalova receptu na nejslavnější českou operetu (Polskou krev), který zní: vezmi námět z Puškina, přidej polskou smetánku, okořeň českou notou, ozdob mravním obsahem a kypící servíruj publiku. Moravské divadlo Olomouc představí na divadelních prknech první český filmový muzikál, legendární love story o starcích na chmelu s hity Den je krásný, Bossa nova nebo Milenci v texaskách. Navrch přidá ještě romantickou operetu ve stylu Offenbacha, Planquettovy Cornevillské zvonky. Na osvědčenou kartu klasických operetních a muzikálových melodií vsadí i letošní silvestrovský program s dvojicí sólistů Sommerová a Bragagnolo.

 

Třikrát odpoledne pro rodiny, čtyřikrát v podvečer s varhanami

Ve svátečním duchu, ale s rytmikou, která šlape, tedy s českými a evropskými koledami ve swingových aranžmá, vystoupí v Oranžové abonentní řadě Mladý týnišťský big band a Rychnovský dětský sbor Carmina. Zážitky bez nebezpečí – horko bez úžehu, průtrž mračen bez deštníku, bouřlivé vlny bez mořské nemoci – garantuje hudební pořad Lukáše Hurníka „Jaké bude počasí?“. Do třetice se Miloš Machek ponoří do podzemních chodeb starého města za hradeckými tajnostmi. Stříbrným leskem zasvítí čtyři podvečerní varhanní koncerty. Královsky odmění posluchače harfa Bouškové a varhany Kohouta, vrcholy umění země pod Tatrami představí Vrábel s flétnistkou Štreitovou, varhanní koncerty starých mistrů nastuduje s filharmoniky P. Kšica a na bachovské hádanky si posvítí prof. Tůma.

 

Koncerty mimo předplatné

Hradec Králové se sejde ve Filharmonii na šedesátinách Jaroslava Svěceného, při provedení Dvořákovy Svaté Ludmily k desátému výročí úmrtí arcibiskupa Otčenáška, na slavnostním koncertu ke dni vzniku samostatného československého státu i dalších koncertech Hradeckého memoriálu, letos česko-polského semaforským programem a kapelou Raz, Dwa, Trzy. V chrámovém stylu vystoupí Český filharmonický sbor Brno, dobré zprávy spirituálů a gospel songů vnese do srdcí koncert Christmas Dreams a Hradišťan dá napít čisté vody našich lidových tradic. V programu Harry Potter a kouzlo hudby promění dirigent Iwasaki taktovku v kouzelnickou hůlku slavného čarodějnického učně. Vítejte v čarovné Filharmonii!