Aktuality

Aktuality

Výstava Mirvald vs. Gočár

Výstava Mirvald vs. Gočár

22.6.2020 | Vernisáž pátek 26. 6. 2020 v 17,30 hodin

                Výstava potrvá do 1. září 2020

K výstavě promluví Martina Vítková, součástí slavnostního otevření bude varhanní koncert

Zahájení výstavy je součástí Mimořádného ročníku festivalu Divadlo evropských regionů a Open Air Program s podtitulem LETOS JINAK.

Vstup volný!

Pořadatel: Klub konkretistů KK3

Místo: galerie amb, Sbor kněze Ambrože v Hradci Králové, Ambrožova 729/1

               

Klub konkretistů KK3 připravil pro letní sezónu výstavu klasika geometrického a experimentálního umění, Vladislava Mirvalda (1921 – 2003). Po loňské expozici Dalibora Chatrného je to další příležitost, jak poznat práci autora minimálně středoevropského formátu. Výstava je součástí celoročního projektu Vs Gočár věnovaného tvůrci podoby královéhradecké salonní architektury, Josefu Gočárovi.

 

Vladislav Mirvald (1921-2003) se narodil v Záluží u Mostu, většinu života strávil v Lounech, po válce vystudoval deskriptivní geometrii a výtvarnou výchovu. Svůj čas dělil mezi umění a pedagogické působení, ale také fotografoval, hrál divadlo a rybařil. Byl členem skupin Křižovatka, Klub konkretistů a byl zahrnut do výstavy Nová citlivost, která mapovala novátorské postupy šedesátých let.

Mirvald vycházel z přírody, nekopíroval ji, ale přetvářel, využíval zákonitosti určující, jak se příroda chová a jak a co člověk vnímá. Na výstavě lze spatřit obrazy, geometrické a experimentální kresby z let 1962 – 2002, tedy ze čtyř desetiletí Mirvaldovy tvorby. Zpočátku pracoval s náhodou, tak vznikly Kaňkáže (od 1962), ale brzy převážil zájem o geometrii a speciálně vztah dvourozměrné plochy a třírozměrného světa. Geometrické kresby (od 1964) a následně obrazy jsou převážně černo-bílé, protože jde o maximální kontrastní. Pro optické a kinetické efekty používal ty nejjednodušší prostředky: bílý papír a tuš. Měl tak skvělou představivost a schopnost vizualizace, že vůbec nepotřeboval počítač. Po ploše plátna kmitají undulační (zvlněné) válce a Rombergovy křivky. Mirvald studoval schopnost lidského organismu udržet rovnováhu. Geometrická zátiší (převážně 1998–2002) spojují oblíbené Mirvaldovo téma (geometrii) a čas klidu, okamžik, kdy se soustředíme, či relaxujeme. Přestože primárně promýšlel plochu, jeho kresby sugerují vkročení do jedenáctého prostoru. Mirvaldovy křivky jsou stejně fascinující jako iluze M. C. Eschera. Dovolují se skrze plochu podívat do více úrovní prostoru. Vladislav Mirvald je klasikem, jenž sloučil krásu matematiky s vizuálním uměním.                                                                                                          Martina Vítková

 

Další informace k výstavě: kurátorka výstavy – Martina Vítková martina.vitkova7@gmail.com

Otevřeno v letních měsících velmi často, prakticky každý den – pro jistotu volejte nebo pište:

Koordinátorka Klubu konkretistů KK3 Jana Vincencová 721 217 734 janavincencova@email.cz

Farářka Františka Klásková 739 512 817, klaskovaf@centrum.cz