Turistické informační centrum v Hradci Králové

TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM V HRADCI KRÁLOVÉ
Turisticky významné území Hradecko

TIPY Z HRADECKA
TIPY ODJINUD
AKTUALITY

28.09.2017

Gočárovy schody

Akce plná adrenalinu a zábavy, to jsou Gočárovy schody.

Tipy z Hradecka

28.09.2017

Hradecký koštýř

Tradiční akce konaná v Hradci Králové. Ochutnávky vína a burčáku, bohaté občerstvení a skvělá muzika.

Tipy z Hradecka

Příští víkend v sobotu 30. září a v neděli 1. října se Hradec Králové již posedmé připojí k festivalu DEN ARCHITEKTURY,

Tipy z Hradecka

nechte se v samotném závěru letní návštěvnické sezóny provést zasvěceným průvodcem po areálu bojiště na Chlumu a seznamt

Tipy z Hradecka

28.09.2017

Opráski

Výstava přibližuje dějiny lucemburské dynastie v našich zemích atraktivní formou skrze populární komiks.

Tipy odjinud

07.10.2017

Rytířské turnaje

Blyštivá zbroj chrabrých pánů, statní koně, ostří mečů, příběh, ve kterém se dobro utká se zlem a vítězství nad ním nebu

Tipy odjinud

Závod na předem odhadnutý čas. Stejně jako si žáby musí umět dobře odhadnout čas, kdy se vydají z místa zimoviště do tůn

Tipy odjinud

12.10.2017

Jičínský magik

24. ročník mezinárodního festival kouzel.

Tipy odjinud

Technické služby na letošní rok plánují první etapu opravy krytého historického schodiště Bono publico. To je zapsané v

Aktuality

Nemůžete se už dočkat divadelního festivalu? Klicperovo divadlo Vám nabízí malou ochutnávku v podobě představení hostují

Aktuality

Základní umělecká škola Střezina je líhní mladých talentů. Nyní to máme i oficiálně potvrzeno. Na středečním předávání o

Aktuality

Srdečně Vás zveme na komentovanou prohlídku nové výstavy Velká vizita. Historií zdravotnictví v Hradci Králové v období

Aktuality

Salón republiky

zpět


Kombinace čísel 290-140-65 rozhodně nevypadá na první pohled půvabně a lákavě. A přesto se díky ní stal Hradec Králové městem tak noblesním, že se mu začalo přezdívat "salón republiky". Stačilo, aby se tohoto trojčíslí chopilo na začátku dvacátého století několik architektů v čele s Janem Kotěrou a Josefem Gočárem. Díky jejich stavbám se město na soutoku Labe a Orlice dostalo do učebnic moderní architektury. Jednoduše, elegantně, bez jakékoli okázalosti. Stačilo jen dobře využít obyčejnou cihlu, která má rozměry 290x140x65 milimetrů. Co se dá s takovou pálenou cihlou dokázat, poznáte nejrychleji, když prohlídku Hradce Králové začnete na labském nábřeží u Muzea.

Umění v cihle
 
Na budově hradeckého Muzea názorně pochopíte, jak může být cihla povýšená na umění. Dvoupatrovou budovu, jejíž fasádu zdobí výhradně režné zdivo z červených pálených cihel, tu a tam přerušené úzkým pásem hladké omítky, navrhl na začátku dvacátého století architekt Jan Kotěra. Monumentální stavba je od roku 1912 považována za symbol nastupující české moderny. Na tmavě červeném průčelí vyniká zlatý nápis Museum a dvě sedící sochy vyrobené z pálené glazované keramiky. Navrhl je Stanislav Sucharda a ženské postavy představují v alegorii Umění a Průmysl.

Od Muzea jeďte autem k zimnímu stadiónu, kde můžete před procházkou městem pohodlně zaparkovat. Ještě než se vydáte do historické části města, která se vypíná na návrší nad stadiónem, absolvujte malou odbočku k nedalekému mostu přes Orlici. Na jejím levém břehu stojí areál budov bývalé koželužské školy, dnes střední průmyslová škola. Další slavnou budovu z režných pálených cihel navrhl druhý z dvojice dvorních hradeckých architektů - Josef Gočár.

Schody vystavěné pro blaho lidu

Až si dosyta užijete jednoduché elegance Gočárovy koželužské školy, vydejte se od Orlice zpátky k historickému centru. Z Komenského ulice se na hlavní Velké náměstí dostanete nejkratší cestou po starém krytém schodišti. Jmenuje se Bono Publico, což znamená "pro blaho lidu". U stavby z roku 1810, která spojovala opevněné jádro města s jezdeckými kasárnami, si všimněte, jak vojenský inženýr a projektant Lauer vyřešil osvětlení dlouhého krytého schodiště. Nad každým ze tří odpočívadel vybudoval půlkulové kupole spočívající na tamburech s jednoduchými okny. Díky nim jsou dubové schody dostatečně osvětleny přirozeným denním světlem. Ještě než vejdete na náměstí, nepřehlédněte na konci schodiště dům č. p. 34, který se jmenuje Špulákův nebo také Na schůdkách. V roce 1859 se v něm narodil pozdější královéhradecký starosta František Ulrych, který na začátku dvacátého století svěřil architektonický rozvoj města právě Kotěrovi s Gočárem.

Malá historická přestávka

I když se rozhodnete přijet do Hradce Králové především kvůli moderní české architektuře, dopřejte si na Velkém náměstí malou historickou přestávku. Vzpomeňte si třeba na degustátory vína, také oni prokládají lahodné doušky kousky sýra, který připraví chuťové pohárky na další poznávání. V Hradci vám budiž takovou chuťovkou historické Velké náměstí.

Východ ze schodiště Bono Publico vás zavede přímo ke gotické katedrále svatého Ducha. Mohutná silueta, a jak jinak v Hradci než ze všudypřítomného režného cihlového zdiva, nenechá nikoho na pochybách, že ve středověku byl Hradec Králové významným městem. Ve 14. století totiž patřil jako věnné a sídelní město českých královen Elišky Pomořanské a Elišky Rejčky mezi skupinu takzvaných věnných měst. V sousedství katedrály stojí o dvě stě let mladší renesanční Bílá věž. Na jejím vrcholu je zavěšený druhý největší zvon v Čechách Augustin. Do zvonu, který váží bezmála deset tun, by se bez problému ukrylo několik dospělých lidí. Má průměr přes dva metry a vysoký je jeden metr a sedmdesát centimetrů. Podíváte-li se na sedmdesát metrů vysokou Bílou věž pozorně, můžete si všimnout ještě jedné zajímavosti. Směrem k jihu je její osa vykloněná od svislého směru šestatřicet centimetrů. Impozantní stavbou na Velkém náměstí je také Santiniho barokní biskupská rezidence.

Další porce české moderny

Velké náměstí můžete opustit uličkami za jeho podlouhlou severní stranou směrem ke Klicperově divadlu. Labyrintem úzkých schodišť a teras, vybudovaných pochopitelně z typických pálených cihel, sejdete do Žižkových sadů k budově okresního úřadu, další významné stavbě Josefa Gočára. Konstruktivistický komplex budov z let 1935 a 1936 je posledním Gočárovým dílem z oblasti monumentální architektury. Parkem se pak dostanete téměř až ke Kotěrově Muzeu na levém břehu Labe. Od něj se vydejte asi dvě stě metrů proti proudu řeky k městským lázním. I bez plavek bude ta odbočka stát za to. Typická funkcionalistická stavba ze třicátých let dvacátého století od architekta Oldřicha Lisky byla ve své době nejmodernějšími lázněmi v republice. Třicet metrů dlouhý bazén totiž návštěvníkům dopřával i umělé vlnobití. Přes řeku uvidíte od lázní další stavbu z učebnic moderní architektury - takzvané Novákovy garáže. Poznáte je snadno, třípatrovou budovu charakterizují dlouhé pásy oken a nájezdová rampa pro automobily krytá výraznou kupolí. Železobetonová stavba byla na svou dobu vybavena řadou moderních a revolučních doplňků: Celou budovou například vedla šachta na odvětrávání výfukových plynů. V každém patře bylo na padesát parkovacích boxů, dvě umývárny, místnost pro zřízence s telefonem a moderní hasičské vybavení. Do podzemních nádrží se vešlo třicet tisíc litrů pohonných hmot. Od garáží se k zaparkovanému autu vrátíte po Tylově nábřeží, na jehož konci přejdete Labe přes Pražský most, jehož autorem je zase Jan Kotěra. Kromě čtyř kiosků, malých pouličních prodejen na obou koncích mostu, si Kotěra vyhrál i s dalším detailem - osvětlením mostu. Na dva železné oblouky nad silnicí zavěsil řadu drobných žárovek.

Dvě kolečka na rozloučenou

Od zimního stadiónu se můžete, tentokrát už v autě, vydat na dvě kolečka na rozloučenou. Snad v žádném jiném českém městě totiž nemá výraz okružní jízda tak přesný a doslovný význam jako právě v Hradci Králové. Střed města obepínají dva silniční prstence, jejichž základ položil svým architektonickým regulačním plánem města Josef Gočár. Nejprve tak po vnitřním okruhu objedete historické centrum města. Znovu uvidíte schody Bono Publico, budovu okresního úřadu i Žižkovy sady. Až se vrátíte ke stadiónu, zahněte na první křižovatce vpravo. Přejedete most přes Orlici a kolem koželužské školy se dostanete až na křižovatku s vnějším městským okruhem. Po něm pak můžete jezdit kolem Hradce tak dlouho, dokud se se salónem české moderní architektury opravdu důkladně nerozloučíte.
e-mail:
web:

TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM V HRADCI KRÁLOVÉ

Velké náměstí 165, 500 01 Hradec Králové
tel/fax: +420 495 580 492
email: icko2@ic-hk.cz
říjen - květen Po - Pá 8:30-12:00 12:30-17:00
červen - září Po - Pá 8:30-12:00 12:30-17:00
víkend 9:00-12:00 12:30-16:00

Čt 28. září - zavřeno

Hala hlavního nádraží ČD
Riegrovo náměstí 914, 500 02 Hradec Králové
tel: +420 972 341 670
Mob: +420 734 711 142
email: icko3@ic-hk.cz
od 1. září  do 11. června Po - Pá 7:00-12:00
                                                            12:30-15:30
od 12. června  do 31. srpna  Po - Pá 7:30-11:45
                                                            12:30-17:30
So - Ne  10:00-12:00 12:30-18:00

Čt 28. září - zavřeno

Kalendárium

 <  září 2017  > 
PoÚt StČt SobNe
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

HK point

25.září - pondělí od 17:00 hodin

Knihovna města Hradce Králové

Na cestách po Evropě : Turecko očima studentů

Pohled na Turecko očima studenta a studentky, kteří studovali půl roku v rámci programu Erasmus na tamní univerzitě. Jak se liší kultura Turecka od té naší? A co máme naopak společného?
Akce se ...

vstupné 0 Kč

25.září - pondělí od 17:30 hodin

KLICPEROVO DIVADLO o.p.s.

KATI

Detektivní komedie z hospody U Kata. Světová premiéra této nejnovější hry oblíbeného irského dramatika Martina McDonagha proběhla v září 2015 v londýnském Royal Court Theatre. Bývalý mistr popravčí Ha...

vstupné 270 Kč

25.září - pondělí od 18:00 hodin

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost, s.r.o.

ŠPICBERKY - KRÁLOVSTVÍ LEDNÍCH MEDVĚDŮ

Přednáší a promítá Jan Šťovíček z CK Adventura

Špicberky, ostrovy vzdálené pouhých 1200 km od severního pólu jsou místem, kde se stýká nespoutaná divoká polární příroda se zanikajícím indu...

vstupné 60 Kč

Facebook

Munzee

Anketa
Get Adobe Flash player

Činnost Turistických informačních center je podpořena Královéhradeckým krajem.


Turistické informační centrum v Hradci Králové  HRADECKÁ KULTURNÍ A VZDĚLÁVACÍ SPOLEČNOST s.r.o.  Hradecko

28.09.2017

Gočárovy schody

Akce plná adrenalinu a zábavy, to jsou Gočárovy schody.

Tipy z Hradecka

28.09.2017

Hradecký koštýř

Tradiční akce konaná v Hradci Králové. Ochutnávky vína a burčáku, bohaté občerstvení a skvělá muzika.

Tipy z Hradecka

Příští víkend v sobotu 30. září a v neděli 1. října se Hradec Králové již posedmé připojí k festivalu DEN ARCHITEKTURY,

Tipy z Hradecka

nechte se v samotném závěru letní návštěvnické sezóny provést zasvěceným průvodcem po areálu bojiště na Chlumu a seznamt

Tipy z Hradecka

28.09.2017

Opráski

Výstava přibližuje dějiny lucemburské dynastie v našich zemích atraktivní formou skrze populární komiks.

Tipy odjinud

07.10.2017

Rytířské turnaje

Blyštivá zbroj chrabrých pánů, statní koně, ostří mečů, příběh, ve kterém se dobro utká se zlem a vítězství nad ním nebu

Tipy odjinud

Závod na předem odhadnutý čas. Stejně jako si žáby musí umět dobře odhadnout čas, kdy se vydají z místa zimoviště do tůn

Tipy odjinud

12.10.2017

Jičínský magik

24. ročník mezinárodního festival kouzel.

Tipy odjinud

Technické služby na letošní rok plánují první etapu opravy krytého historického schodiště Bono publico. To je zapsané v

Aktuality

Nemůžete se už dočkat divadelního festivalu? Klicperovo divadlo Vám nabízí malou ochutnávku v podobě představení hostují

Aktuality

Základní umělecká škola Střezina je líhní mladých talentů. Nyní to máme i oficiálně potvrzeno. Na středečním předávání o

Aktuality

Srdečně Vás zveme na komentovanou prohlídku nové výstavy Velká vizita. Historií zdravotnictví v Hradci Králové v období

Aktuality